3.4. A nem verbális viselkedés eredetének a vizsgálata
Az emberi beszéd ontogézisének kutatása mellett a nem verbális viselkedés eredetének vizsgálata is megjelent.
Tekintsük át a nem verbális kommunikáció: az arckifejezések és a gesztusok vizsgálatának eredményeit, Bereczkei39 nyomán!
4. Hivatkozás: A törzsanyagot kiegészítő források URL: http://66.249.93.104/search?q=cache:ZWdePjCUDzcJ:www.communicatio.hu/konyvek/beres_horanyi_tarsadalmi_kommunikacio
Alapérzelmekre vezetik vissza az összes érzelmet. Ezeknek a kifejezése és felismerése kultúrától független, biológiailag meghatározottak. Az alapérzelmekből vezetik le a származtatott érzelmeket. Általában legalább 4, de gyakran 7-8 alapérzelmet különböztetnek meg: öröm, szomorúság, harag, félelem, meglepetés, undor, megvetés, szégyen. Darwin 6 alapérzelmet különített el.
Woodworth elsőként alkalmazott empirikus megközelítést; a vizsgálati személyekkel fotókat soroltatott kategóriákba, melynek alapján 6 alapérzelmet különített el. Ekman kultúraközi összehasonlítás alapján (USA és Japán, majd USA és Új Pápua viszonylatban) 7 alapérzelmet (egyetemes kódolás és dekódolás). különített el.
39: Bereczkei Tamás: A humán kommunikáció az etológia perspektívájából. In: Béres I. és Horányi Ö. (szerk.) Társadalmi kommunikáció. Budapest, Osiris, 2000. pp. 211-229.