4.1.3. A telekommunikáció

A telekommunikáció (távközlés) fogalmán az egymástól távol lévő - halló- és látótávolságon kívüli - személyek közötti közlési formát értjük. Rendszerint a személyes közlés keskenysávú (narrow) csatornájaként fogjuk fel, de a tömegkommunikációs eszközök sem léteznének a távolságot áthidaló médiumok nélkül. A kifejezés tágabb értelmezése szerint tehát magában foglalja a tömegkommunikációs formákat, míg a szűkebb felfogás szerint a személyi, bizalmas csatorna eszköze, ahol a kommunikáció nem meghatározhatatlan (tömegmédia), hanem meghatározható számú (pl. személyes beszélgetés vagy telekonferencia) felek között történik.

A telekommunikáció meghatározásában abból a tényből kell kiindulnunk, hogy az elnevezés a görög eredetű tele = távoli szóból származik (ld. televízió - távolba látó készülék, telefon, telegráf, ...stb.). Korábban a személyes közlés keskenysávú (narrow) csatornájaként fogták fel, de a tömegkommunikációs eszközök sem léteznének a távolságot áthidaló médiumok nélkül. Éppen ezért a telefónia kifejezéshez tartozik a személyes, keskenysávú, meghatározható elemszámú felek kommunikációs forma.

A kifejezés tágabb értelmezése szerint tehát magában foglalja a tömegkommunikációs formákat, a szűkebb felfogás szerint a személyi, bizalmas csatorna eszköze, ahol a kommunikáció nem meghatározhatatlan (tömeg média), hanem meghatározható számú (pl. személyes beszélgetés vagy telekonferencia) felek között történik.

Összességében közléseink olyan közvetített személyes csatornája, mely lehetővé teszi, hogy meghatározott felek közötti információcsere történjen. Az üzenetnek mindig konkrét címzettje van. Jellemzője a kommunikáló felek közötti sűrű szerepcsere.

Napjainkban a telekommunikációs vezeték nélküli mobil technológiák is - a többi információs technológiához hasonlóan egyszerre a fogyasztás tárgyai és a szociális kapcsolatokat megvalósító kiszolgáló kommunikációs médiumok. Az a tény, hogy ezek a technológiák lehetővé teszik, illetve ösztönzik a távolból való kommunikációt, magában foglalja azt a tényt, hogy az általuk összekapcsolt egyének „területen kívül vannak", térben kimozdultak azokból a közösségekből, amelyeknek részei.

iDevice kérdés ikon Feleletválasztós teszt
Melyik állítás nem igaz?
  
A telefónia kifejezéshez tartozik a személyes, keskenysávú, meghatározható elemszámú felek közötti kommunikációs forma.
A tömegkommunikációs kifejezés tágabb értelmezése szerint tehát magában foglalja a telekommunikáció formákat.

iDevice kérdés ikon Feleletválasztós teszt
Általában a személyes közlés szélessávú (broadcast) csatornájaként fogjuk fel
  
telekommunikációt
tömegkommunikációt
médiakommunikációt