3.14. A hálózatok és adatátviteli technológiák
A hálózatok szoftverelemei a fizikai eszközök közötti kapcsolat teremtésére szolgálnak.
A protokollok a számítógépek együttműködésére szolgáló kommunikációs szabályok, amelyek pontról pontra meghatározzák, mit és hogyan kell tenni. A hálózati funkciókhoz egy vagy több protokoll tartozhat. Az interneten történő adatátvitelhez például az TCP/IP protokollt, a levelezéshez pl. POP3 protokollt alkalmazzák. A HTML-lapok publikálására és fogadására a HTTP-t alkalmazzák.
A DSL (Digital Subscriber Line - Digitális Előfizetői Vonal - és a Digital Subscriber Loop - Digitális Előfizetői Kör) elnevezések a hagyományos rézvezetéken történő nagysebességű adatátvitelre képes technológiák gyűjtőfogalma. A telefonközpont és a végkészülék között a DSL-kapcsolatokban - az ISDN-hez hasonlóan - már eleve digitális kommunikáció zajlik így külön modemre már nincs szükség a számítógép csatlakoztatásához. A fejlett IT-vel rendelkező országokban a DSL-technológiák a legelterjedtebb szélessávú hozzáférési formák közé tartoznak.
Az ISDN (Integrated Service Digital Network) integrált szolgáltatású digitális hálózat, mely az ezredforduló végétől használt korszerű digitális telefon. Nincs szükség a számítógépek által generált digitális jelek analóggá történő alakítására, így nagyobb adatátvitelt tesz lehetővé. Lényege, hogy a különböző típusú információk - beszéd-, szöveg-, kép- és adatjelek - digitális formában, ugyanazon a vonalon továbbíthatók.
Az ADSL (Asymmetric Digital Subscribe Line) magyarul aszimmetrikus digitális előfizetői vonal nevét az eltérő letöltési és feltöltési sebesség mértékéből származtatták, mely érték az előbbi kb. 4 - 6-szorosa az utóbbinak. Rézvezetékkel rendelkező hálózatokra fejlesztették ki, ezért optikai kábel esetén nem lehet alkalmazni ezt a technológiát.
Az internet alapú telefonálás IP telefónia (más néven VoIP) lehetőséget nyújt hang-, videó- és adatinformációk IP-hálózaton keresztül történő átvitelére, függetlenül a kapcsolatban részt vevő eszközök típusától. A hangátvitel történhet nyilvános és magánhálózaton egyaránt.
A ma létező hálózatok különböző technológiákon alapulnak, miközben minden hálózattípus másra szolgál. Az IP-telefóniával kapcsolatban álló protokollok. A VoIP- vagy IP-telefónia működéséhez több hálózati protokoll együttműködésére van szükség.