3.11. A mobil rendszerek generációi
Az első generációs rendszerekben - amelyekben a 450 MHz-es sávban analóg rendszerek szolgálták az átvitelt - az átvitel maximum 1,2-2, 4 kbps között mozgott.
A második generációs - már digitális - a 900 MHz-es, 1800 Mhz-es és az 1900 Mhz-es sávot használó GSM-rendszer volt 9,6 kbps adatátviteli sebességgel. A GSM-(Global System of Mobile-communication) rendszereknél a celluláris hálózaton keresztül kapcsolódik a felhasználó a mobil kommunikációs rendszerhez. A mobiltelefonok mérete egyre csökken, míg tudásuk és teljesítményük növekszik. A beszélgetésen kívül számos szolgáltatást nyújtanak ezek a készülékek, illetve szolgáltatóik: hangposta, hívásvárakoztatás, konferenciabeszélgetés, rövid szöveges üzenet küldése (SMS, Small Message Service), képüzenet küldése, mobil rendszerek számítógépes hálózatához kapcsolódás (WAP, Wireless Application Protocoll), melynek a nagyobb sebességű változata az általános csomagkapcsolt rádiószolgáltatás (GPRS) és még hosszan sorolhatnánk. A jelenlegi kutatások célpontjában a mobiltelefon multimédiás eszközzé fejlesztése áll. Ennek egyik eleme, hogy a készüléket alkalmassá teszik MP3 felvételek lejátszására, ezek továbbküldésére, illetve rádióadók fogására. A legígéretesebb azonban az MMS, a Multi Media Service, azaz a multimédia-szolgáltatás. Az MMS-szolgáltatással lehetőségünk van képek rögzítésére (MMS-kamera csatlakoztatásával) és továbbküldésére. A legjobb felbontás kb. 640´480, ami alkalmazkodik a színes kijelző megjelenítési képességéhez.
A „2,5" generációt - a második generáció továbbfejlesztése - a GPRS (General Packet Radio System) alkotta, amely a hagyományos beszédátvitel mellett kb. 60-70 kbps sebességet biztosított adatátviteli célra.
Harmadik generációt az UMTS-rendszer58 alkotja, mely új megoldást fog nyújtani szinte az egész világon az egyéni, az otthoni és az üzleti felhasználók számára. Az eddigi, 2. generációs mobil rendszerekhez képest sok előnnyel, újdonsággal rendelkezik. Főbb tulajdonságai, sajátosságai az alábbiakban foglalhatóak össze:
- globális, azaz - részben a ma még csak tervezett állapotú, de kijelölt frekvenciasávval rendelkező műholdas komponensének köszönhetően - a világ bármely pontján elérhetővé teszi a felhasználókat, beleértve a sivatagokat, az őserdőket, a sarkkörökön túli területeket is
- az alkalmazások (tartalomszolgáltatások) eddig nem látott széles körét biztosítja majd a felhasználók részére (mint pl. videotelefon, e-kereskedelem, video-on-demand, on-line vásárlások)
- támogatja a mobil internetet és más multimédiás szolgáltatásokat, (fix vagy változó adatforgalmi sebesség, igény szerinti sávszélesség, aszimmetrikus oda- és visszairányú adatsebesség, multimédiás posta tárolása és továbbítása, 2 Mbps-ig terjedő szélessávú hozzáférés, de a fejlesztés alatt álló nagysebességű oda-irányú csomaghozzáférés, a HSDPA megvalósulásával a 10 Mbps letöltési adatsebesség) is elérhetővé válik majd
- a mobil és az állandó helyű felhasználást lehetővé tevő készülékekkel a fejlesztési célul kitűzött, minden 3G szabvány fogadására alkalmas un. szoftver-rádióval (SDR) megvalósulhat a világméretű barangolás (roaming), univerzálissá téve a harmadik generációs mobil rádiótávközlő-hálózatot
- lehetővé teszi az előfizetők földrajzi pozíciójának meghatározását és annak közlését a hálózat és a készülék számára
Mintegy 4 évnek kellett eltelnie, hogy Európában az UMTS-szolgáltatások iránt a tényleges piaci igény megjelenjen, és a távközlési (és a mögötte álló bank-) szektor kiheverje átmeneti - nagy részben a kezdeti UMTS-engedélyezési eljárások okozta - recesszióját. Ezzel megkezdődött a piaci folyamatokba beavatkozó központi (politikai és idő előtti) döntés következtében felborult távközlési piaci egyensúly helyreállási folyamata.
Az UMTS-hálózat kezdetben mindenhol szigetszerűen épül ki (így lesz ez nálunk is), ám napjainkban megjelent a tudósítás, hogy megkezdődik a bevezetése a 3G rendszernek59.
A személyi távközlő
A személyes kommunikációs hálózatok (PCN, Personal Communication Network) lényege, hogy olcsó kézi berendezések segítségével, a távbeszélő hálózatéhoz hasonló áron mobil szolgáltatást nyújtsanak az igénylők számára. A rendszer érdekessége, hogy csúcsidőn kívül a helyi hívások - a vezetékes hálózat felé - is ingyenesek.
58: Universal Mobile Telecommunication System
59: Magyarországon is jön a 3G. Informatika és tudományos hírmagazin. 2004. augusztus 9. Forrás: http://www.sg.hu/