3.12. Az internet és on-line média

A technikai fejlődés velejárójaként a kommunikáció- és információtechnikai eszközök integrálódásának lehetünk tanúi. Ennek egyik legjelentősebb eleme a számítógép, a rádió és a televízió kölcsönhatása. Ennek a kapcsolatnak talán a legérdekesebb területe a számítógépen megjelenő rádióadások, filmek és mozgóképek világa.

A számítógépes filmnézés néhány éve még a rossz felbontású, kisméretű ablakokban látható, maximum néhány perces filmeket jelentette. Ma már akár több órás DVD-lemezeinket is megtekinthetjük számítógépünk monitorán kiváló hang- és képminőségben. A számítógépes hálózatok fejlődésével felmerült a kérdés, vajon lehetséges-e rádió-, illetve televízióadásokat az interneten keresztül sugározni? Ehhez olyan eszközökre volt szükség, amelyek a rádióadó műsorát megfelelő sebességgel (real time) digitalizálni tudták, illetve képesek voltak a digitalizált műsort egyszerre több felhasználónak eljuttatni. A hálózati kapacitás korlátai és a gyors továbbíthatóság érdekében kompromisszumot kellett kötni a hangminőséggel szemben, emiatt ezeket az adásokat rendszerint mono, és csak elvétve sztereó hangrendszerben és nem túl jó hangminőségben (az alacsony mintavételezési frekvencia miatt) élvezhetjük. Az ún. médiaszerver létrehozása után a megfelelően gyors hálózati eléréssel rendelkező felhasználóknak nem volt más teendőjük, mint telepíteni a rádióadások lejátszásához szükséges szoftvert, és csatlakozva a megfelelő internetcímre máris élvezhették az on-line rádiózás örömeit.

 


1. hang: Különböző mintavételezésű hangok bemutatása


2. hang: Különböző mintavételezésű hangok bemutatása 2.

 

Az on-line tévéadások létrehozása hasonló elven történhet, azonban a képi információ a hanginformáció többszörösét tartalmazza, tömörítése és továbbítása ezért nagyobb teljesítményű eszközöket kíván a szolgáltató oldaláról, és gyorsabb hálózati elérést a felhasználó oldaláról. A hálózati kommunikáció sebességét a legszűkebb keresztmetszetű elem áteresztőképessége határozza meg, ezért jelenleg még elenyésző az internetet használók széles köre által elérhető olyan on-line tévéadás, ami egy televíziós csatorna műsorát real time jelleggel folyamatosan sugározná. Ma még jellemzően a tv-csatornák egy-egy részletet mutatnak be az általuk fontosnak tartott adásokból, és ezt vagy on-line módon közvetítik, vagy letölthető állományként teszik fel az internetre, és a felhasználó a letöltés után a saját gépéről off-line módon tekintheti meg. Valószínűsíthető, hogy a hálózati kommunikáció sebességének növekedésével néhány éven belül a rádióműsorokhoz hasonlóan on-line módon élvezhetjük kedvenc televíziós csatornáink adásait is.