3.10. Jövőkép – a kommunikáció kiteljesedése

A napjainkban is zajló forradalmi átalakulás elvezet az információs társadalom kialakulásához.

A filozófusok a számítógépnek az emberi kommunikáció fejlődésére gyakorolt hatásában két ellentétes folyamatra figyeltek fel.

Az egyik: a Walter J. Ong által „másodlagos szóbeliségnek nevezett jelenség, a másik a nyelv csökevényesedése és vele együtt az én meggyengülése."105

Az olvasással kapcsolatos hatásait sem hagyhatjuk szó nélkül, hiszen sokféle negatív vélemény született. „Minden jel arra mutat, hogy az új médiumok nem az „olvasás és írás elvont és elszigetelő természetét" erősítik, hanem a „közvetlen, személyes interakció" visszatértét jelentik"106 - írja Tószegi.

Nyíri ezzel kapcsolatos gondolatai: „Még az is megtörténhet, hogy az új kommunikációs módok, amelyek a képet és hangot minden tér- és időbeli korlátozás nélkül közvetítik, új kultúrához vezetnek, olyan kultúrához, amely kevésbé befelé forduló és kevésbé individualisztikus lesz, mint amilyen az írásbeliség kultúrája volt..."107

Sok más félelmet is szül az elektronikus írásbeliség, például a Gutenberg galaxis felbomlásának vízióját. Mennyire valósul meg a jövőben az a kétségbeesett látomás, hogy feleslegessé válik a könyv, hogy bezárja kapuit a könyvtár. Mi lesz a Földdel? Igaz-e hogy egy világfaluhoz fog hasonlítani? Beigazolódik-e a McLuhan-i gondolat: az elektronikus közléssel „az emberek ismét foglalkozni kezdtek egymással. Az ember újból törzsivé válik. Az emberiség mint család ismét egyetlen törzs." De ki tudja, milyen lesz a jövő? Inkább valószínű, hogy az új kommunikációs eszközök az írásbeliségnek adnak még nagyobb jelentőséget."108

Hogyan alakul az elektronikus írásbeliség elterjedésével a kommunikáció? Mit is jelent az elektronikus kommunikáció a jövő társadalmában?

A tömegkommunikáció jellemzőit Angelusz az alábbiakban látja:109

A hagyományos televíziózás a közönség koncentrációját és a figyelemnek meghatározott üzenetekre való fókuszálását korábban soha nem látott méretekben valósította meg.

A társadalom viszonylag rövid idő alatt a nagyközönség csaknem egészével képes kontaktust teremteni és számukra bizonyos közleményeket eljuttatni.

Milyen változásokat hozhat ezen a területen a számítógép által közvetített kommunikáció?110

A hálózati kommunikáció újszerűsége éppen abban rejlik, hogy a kommunikációs formák széles skálájának felvonultatásával az interaktivitás fokát és a kommunikációs rendszer egészében betöltött szerepét hallatlanul megnöveli.

Jellemzi még ezt a kommunikációt, hogy a személyes, szóbeli formán kívül integrálja a kommunikációnak majdnem összes formáját (pl.: Internet). Ide tartozik még az is, hogy az azonos, illetve speciális érdeklődésű emberek számára könnyű kapcsolatteremtési lehetőséget biztosít a hálózat.

Az elektronikus írásbeliség, a hozzá kapcsolódó elektronikus kommunikáció egy új, ma még sok vonatkozásban ismeretlen utat nyitott meg az emberiség előtt. Az apró jelek  már mutatják az „új" digitális kultúra és a hozzá kapcsolódó információs társadalom létrejöttét és persze negatív és pozitív vonatkozásait, tendenciáit is.

Ma már minden pillanatban elérhetőek vagyunk, soha nem tudunk ettől a hálótól függetlenedni.

Összességében a kommunikáció kutatásának szempontjait 12 pontba sűrítettem. Az előzmények, hagyományok, valamint a jelen- és jövőképek tengelyében kirajzolódni látszik egy szép új világkép, amelyben a régi-új személyes és technikai közlési formák egyaránt átszövik mindennapjainkat. Ennek a kutatása rendkívül szerteágazó, többrétegű elemzést igényel, amely e jegyzet határait meghaladja. A lábjegyzetben és az irodalomjegyzékben felsorolt szerzők írásából részletesen tájékozódhat.


 

105: Tószegi Zsuzsanna: Dokumentumok, információhordozók. In: Könyvtárosok kézikönyve: 1. kötet : Alapvetés. Szerk. Horvát Tibor, Papp István. Budapest, Osiris Kiadó, 1999. 155.

106: Tószegi Zsuzsanna i. m. 159–160.

107: Nyíri Kristóf: Számítógéphálózat és vallásos individualizmus. Világosság, 1997. 38. szám

108: Idézi: Szabóné Gellért Ágnes Horváth Tibort az Eszterházy Károly Tanárképző Főiskolán tartott előadásában, melynek témája „Bevezetés a könyvtártudományba és információelméletbe”. Eger, 1996.

109: Angelusz Róbert (1998) Az új kommunikációs technikák és a nyilvánosság: Az elektronikus kommunikáció kihívásai. Világosság, 4. szám, 17., 19.

110: Angelusz Róbert i. m. 20.