3.8. Mozgófilm-vetítők és nyersanyagok

Széleskörű elterjedéséig több film formátumot, méretet használtak. A 16 mm-es keskenyfilm csak 1922-ben jelent meg, majd ennek fényhangos változata 1932-ben. Az amatőrfilmezés megjelenésével és térhódításával párhuzamosan megszületett a 8 mm-es formátum is (Super 8, 1964, Kodak).

A mozgófilm elterjedésével egy időben bevonult a pedagógia eszköztárába. Már 1911–1912-ben léteztek Magyarországon „iskolai mozik”. Létrejött 1913-ban a Pedagógiai Filmgyár RT. Ha Edison jóslata nem is valósult meg, ti. hogy a filmek „majd a könyvek szerepét veszik át az oktatásban”, a film hosszú útkeresése alatt, sokszor változó mértékben, de jelentős médiumává vált az oktatásnak.

Filmformátumok

A vetítendő film technikai paraméterei közül legfontosabbak a film szélessége és a hangosítás módja.

Kiemelkedő oktatási jelentőséggel kettő filmformátum terjedt el:

  • 16 mm-es keskenyfilm

  • a 8 mm-es (N8 és S8) keskenyfilm.

Meg kell említeni a 35 mm-es formátumú mozifilmet is, melynek oktatási jelentősége nem számottevő. Kezelése bonyolult, speciális körülmény és képzettség szükséges a film vetítéséhez. Az oktatásban használható filmeknek csak csekély hányada kerül 35 mm-es formátumban terjesztésre, bár a master gyakran 35 mm-es technikával készül.

A 16 mm-es keskenyfilm oktatási jelentősége kiemelkedő, hiszen ebben a formátumban található az iskolai munkában felhasználható filmek döntő többsége. A mindkét szélén perforált a néma, az egyik szélén perforált a hangos változat. A hang lehet fényhang vagy mágneshang. A hangosfilmek többsége fényhangos változatban készül. A kópiák általában 300 vagy 500 m-es tekercsekben orsóra csévélve, start- és végszalaggal ellátva kerülnek forgalomba.

 


64. ábra: Filmméretek

 

Az ábrán látható filmformátumok: Keskenyfilm: 16 mm Normál: 8 mm Szuper: 8 mm. A 8 mm-es filmek közül a Normál 8 (N8) már 1932-ben létezett. Gyakran találkozunk a 2x8-as elnevezéssel is, hiszen hosszirányú szétvágással a 16 mm-es filmből jön létre. A N8 filmek néma kivitelben készülnek, utólag hangosítható, mágneshang formában. A Super 8-as (S8) eredete gyakorlatilag a N8, de ennél a formátumnál a perforáció mérete és helyzete eltér a N8-tól. Ez a változás eredményezte, hogy a két terület kb. 40%-kal nagyobb az N8-nál. Ez a vetített kép minősége és lehetséges maximális mérete szempontjából rendkívül fontos pozitív változást hozott. Hangosítása a 16 mm-es filmhez hasonlóan a perforációval ellentétes oldalon elhelyezett mágneshangcsík segítségével történik. Lényeges változást jelentett, hogy a S8 filmnyersanyagok az elmúlt évtizedben már mágneshangcsíkkal együtt kerültek forgalomba, így a hangosfilmfelvevők és filmvetítők elterjedésével egy rendkívül sokoldalúan használható és könnyen kezelhető filmformátummá vált. A S8-as film technikai paramétereit tekintve kiválóan alkalmas oktatási célra. A vetíthető képméret, a kép minősége, a hangosítási lehetőségek, az egyszerű és könnyen kezelhető technika mind mind emellett szól. A videotechnika térhódítása miatt a S8 mégsem vált az oktatásban olyan médiummá, mint azt több optimista jóslat prognosztizálta a 70-es évek elején.

 


65. ábra: 35 mm-es filmformátumok

 

Az ábrán látható filmformátumok értelmezése: 1. Némafilm, 2. Fényhangcsíkos film, 3. fényhangcsíkos panoráma film, 4. Mágneshangcsíkos film, 5. digitális hangrögzítésű film.