3.9. A mágneses-optikai elv és a MiniDisc
A magneto-optikai (Mo) eljárás elvén működő MiniDisc 1992-ben jelent meg kezdetben szórakoztatóelektronikai célokra. Napjainkra újra felfedezték, - különösen a hosszú időtartamú megbízható tárolási tulajdonságai révén - már nemcsak a zenehordozás, hanem az adathordozás és archiválás terén is előszeretettel alkalmazzák. (Bár konstruktőrei elsősorban a hordozható (Discman) és autóba épített CD-játszók gyengéit - rázkódás miatti hangelakadás - akarták vele kiküszöbölni.)


Az MO-rendszer, amelyben a mágneses réteggel bevont lemezre úgy írnak, hogy először felmelegítik a beírásra kerülő pontot. Mellette a mágneses réteggel bevont lemez, üveg védőréteggel van ellátva. Az optikai fej távolabb van, mint a mágneses lemeznél.
Az MO disc egyesíti a mágneses és optikai tárolók előnyeit. Lényegében egy hibrid megoldáson alapul, amely formailag lemez alakú, ugyanakkor felvételeket lehet készíteni, mint a kompakt hangkazettára. Akár úgy is felfogható, mintha a CD-t keresztezték volna a számítógépes mágneses háttértárak valamelyikével. A minőség jelentős javulása (a 90-es években) a felvételekhez való gyors hozzáférés lehetősége döntő előnyt biztosított a felhasználónak a hagyományos hangkazettával szemben. Az adatok felírása speciális fémötvözetre úgy történik, hogy az írófej csak a nagy intenzitású lézersugárral megfelelően hevített helyen képes átmágnesezni a hordozót, amelyek az optikai tulajdonságai meghatározott körülmények között ugrásszerűen megváltoznak, és a lézersugár polarizációs síkját a mágneses polaritástól függően képesek eltolni. Ez a külső mágneses térrel megváltoztatott polaritás bináris információt hordoz. Írásra és olvasásra ugyanazt a lézersugarat használják. Az MD-rendszerben úgynevezett ATRAC adatredukció alkalmazásával 74 perc hanginformáció rögzíthető a 2,5 coll átmérőjű lemezen. Az írás és olvasás elve:
- A rögzítés során a lézersugárral felmelegített egy pontra ható mágneses erőtérváltozást rögzítik (1 bit).
- Olvasás során a lézerrel megvilágított mágneses pontról visszaverődő lézersugár polarizációja tartalmazza az információt (1 bit).