3.3. A mechanikai hangrögzítés

A hangrögzítés kezdetben akusztikus alapon történt. Ennek során a henger lemez felületén a hangbarázdákat a hangnyomás hatására a - a hangtölcsérrel felfogott - hangfelfogó membránban okozott mechanikai rezgés útján hozták létre. A hang rögzítésével, reprodukálásával már a már a középkorban is foglakoztak, de a hang tulajdonságainak ismerete híján nem sok sikerrel. G. della Porta természettudós például úgy gondolta, hogy csőbe belebeszélve, majd a nyílását kellő gyorsasággal lezárva, mintegy csapdát képezve, a hang befogható, majd onnan kiereszthető.

Thomas Alva Edison korábbi telefonos kísérletei során tapasztalta, hogy a telefon membránjára helyezett tű felett viasszal bevont papírlapon a tű nyomot hagy. 1877-ben hozta létre azt a hangrögzítő és visszajátszó szerkezetet - a fonográfot -, amely egy hengerpalástra helyezett ónfóliára rögzítette a hangot tű, membrán és egy hangfelfogó tölcsér segítségével. A henger egy csavarmenet segítségével, a tű a felületére egy spirálmenet mentén rögzítette a hangot. Lejátszás során a tűnek a barázdákban történő mozgása hozta rezgésbe a membránt, a tölcsér ekkor hangszóróként működött. A fonográffal kezdetben néhány szavas műsort tartalmazott, - amely 4-5 lejátszás után teljesen használhatatlanná vált -, melyet később sikerült is felvinnie 150-200 szóra.

 

29. ábra: Edison első ónfóliás hangfelvevő hengere74

 

Berliner német feltaláló 1887-ben szabadalmaztatta a gramofont, amely már egy korong felületén létrehozott spirálmeneten rögzítette a hangot. A korong alakú felület - lemez - sokkal kisebb helyet foglalt, és könnyen tárolható volt, mint a fonográfhenger, ezenkívül a lemez hosszabb idejű hangrészletet is volt képes tárolni.

A lemezformátum megjelenésével elvált a tartalomírás és -olvasás együttese, azáltal, hogy egy nyomóminta segítségével lehetővé vált a korong alapanyagba belepréselni a hanginformációt. A nyomóminták segítségével egy hangfelvételről akár több ezer másolatot is lehetett készíteni. Ezáltal a gramofonok kiszorították a fonográfot a piacról, és kezdetét vette a Disc-korszak. Kezdetben - amikor még a lemeznek csak az egyikoldalára írtak -, egy lemezre 78-as percenkénti fordulatszámmal körülbelül 3-4 perc műsor fért rá.

Berliner-féle rendszerben kezdetben cinklemezbe „vágták" a felvételt, majd ebből acél nyomóformát képezve keménygumiba préselték a hangfelvételt. Később sellakkot alkalmazva olcsó és jó minőségű hanglemezeket tudtak készíteni. A sellakk a műanyagok megjelenéséig egyeduralkodó volt.

 

30. ábra: Berliner első koronglemez-felületre író gramofonja75

 

A Bell-laboratórium 1924-ban kidolgozta a hangfelvétel matematikai és fizikai összefüggéseit, feltárva az elektromechanikus hangfelvételi eljárást. Az 1930-as évek elején készült el az első 33 1/3 fordulatszámú hosszan-játszó lemez. Az RCA Victor amerikai rádió- és hanglemeztársaság úgy érte el a fordulatszám csökkentésével a hangminőségromlást, hogy új, jobb minőségű lemezanyagot, acetilcellulóz-polivinilkloridot alkalmazott. Mivel a lemezek barázdaszélességét is csökkentették, más néven mikrobarázdás lemezeknek nevezték őket. Így a régi lemezek 3-4 perces játékideje helyett már 20 perces műsort és sokkal jobb hangminőségben tudtak rögzíteni. Ebben az időben megjelenő konkurens magnetofon - melynek hangminősége már sokkal jobb volt mint a lemezé - hatására fejlesztették ki a lemeztársaságok a kis helyen elférő 45 fordulatszámú kislemezt , melynek a műsorideje 4-5 perc volt.

A „kislemezek" azonban nem váltották be a reményeket, a CBS 1948-ban kidolgozta a 33 1/3 fordulatszámú hosszú játékidejű (Long Play LP) hanglemezeket, amelyek sztereó változatát 1958-ban kezdték forgalmazni először.

A lemezjátszó segítségével lehet lejátszani a bakelitlemezeket, illetve a CD-ket. Manapság a DJ-k körében a legelterjedtebb, ám régebben a családok körében nagyon nagy örömmel fogadták, hogy létezik egy olyan találmány, amely a lakásokban is lejátssza a feltett albumot. További ismeretket kiegészítő információk a mechanikai hangrögzítés témájához itt76 (BME honlapján) érhetők el.

Néhány érdekesség: Felvételkészítés korabeli Edison típusú hangrögzítő segítségével itt77 tekinthető meg. A felvétel eredeti Edison-féle fonográfot mutat be működés közben. Edison első dala Mary Had a Little Lamb itt78 hallgatható meg, ennek megfilmesített változata pedig a következő oldalon79 található

Feladat: Keressük meg Kossuth Lajos hangját az interneten.


 

74: Forrás: Edison National Historic Site. http://memory.loc.gov/ammem/edhtml/edcyldr.html