3.5. A szem viselkedése
Szemünk a megismerési és a kommunikációs folyamatok legfontosabb érző és közlő szerve, azaz nemcsak befogadjuk az információkat általa, hanem a visszajelzés (csatolás) fontos „eszköze" is a mindennapi életünk során.
A „Nézz a szemembe, megmondom ki vagy!" - szólás sokat elárul a tekintet kulcsfontosságú kommunikációs szerepéről. A szem legtöbbször árnyalja, kiegészíti, elmélyíti a verbális szöveg jelentését. Más esetekben viszont ellentmond a nyelvi közlés tartalmának. Nincs mindig szinkronban más metakommunikációs jelzésekkel sem: pl. előfordul, hogy az arc mosolyog, de a tekintet rémült. A kongruencia - inkongruencia problémájának tisztázása ezen a téren is elengedhetetlen. A legtöbb kutató szerint a tekintet a mimika szerves része. Buda Béla például a mimikai kommunikáció lényeges elemének tartja a pupilla működését, mert az a heves emóciók hatására kitágul.

50. kép: A pupilla átmérőjének változása belső érzelmek (öröm, harag) hatására

51. kép: A pupilla átmérőjének változása külső fényviszonyok hatására
Ennek körébe tartozik a pislogás, a tekintet iránya és időtartama, a pupilla tágulása. Tekintet közben a közlő a befogadó irányába néz, miközben információt küld vagy fogad. Tehát a szem a tekintet révén nemcsak az információk befogadásában, hanem közlésében is fontos szerepet kap. Hozzájárul a nem verbális kommunikáció megértéséhez azáltal, hogy rendkívül finom mozgásokra képes. A szem a visszajelzés fontos eszköze. A szem interaktív érzékszervünk. A személyközi kapcsolatokban a tartós nézés a szuggerálás, a teljesítményre ösztönzés eszköze. A tekintetnek átfogónak kell lennie, és nem szerencsés, ha csak kiválasztott személyeknek szól a tekintet. Fontos a nyugodtság, az empátia, a másoktól jövő jelzések beleélő fogadásának képessége.
2.Videó: Nemverbális (tekintet) kommunikáció: Nézésünkben, tekintetünkben leginkább lelki tartalmak jelennek meg, mint például: bánatosan néz, elborul a tekintete, csábos a tekintete.
A nézésnek vannak közös és egyedi vonásai egyaránt. A társas kapcsolatok során az alábbiakat különböztetik meg:
A hivatalos nézés során a két szempárra és a homlok középpontjára - mintegy háromszöget alkotva - történik a nézés.
A társasági nézés során a másik egyén szempára alá a száj irányáig terjed a tekintetünk.
A bizalmas nézés során a szemvonaltól a mellkasig, sőt a combtőig is terjedhet a tekintet.
Oldalpillantás - mosollyal párosulva - jelenthet érdeklődést, míg az ajakbiggyesztés ellenséges és kritikus magatartást is jelenthet.

52. kép: A társasági nézés