vissza a témakörhöz feladat

Gárdonyi Géza: Az én falum (részletek)

A gyermekek

Van egy kis cigánygyerekem is: a Sárköziék Lacija. Villongó fekete szemű kis rajkó, az egyetlen cigánycsaládunk fia. Már második éve tanul ez is. Tud is szépen. Apja persze nincs szegénynek, de az öregapja épp úgy szereti, mintha volna. Valahányszor ír otthon a gyerek, a Sárközi cigány mindig ott ül mellette és bámulja nagy fekete szemivel a neki merőben értelmetlen jegyeket.
- No mi ezs? - kérdi, a pipát szájából kiemelve, mikor a gyerek a sor végére ért.
A gyerek olvassa:
- A kutya ugat. A macska nyávog.
- Melyik a kutya?
A gyerek mutatja.
- Melyik a macska?
A gyerek megmutatja.

Az öreg cigány csak nézi, nézi, hogyan lehet azokból a girbegurba húzásokból a kutyát meg a macskát kilátni, de hát persze nem könnyű az, mint a vályogvetés. Mégis, hogy a Lackó kiszalad játszani, odahívja a feleségét, aztán azt mondja az irkára mutatva:
- No nézd, mit tud a Laci: ezs a kutya itt, ezs meg a macska.

Tanulói viselkedésmódokA cigány Lacit különben szeretik az iskolában. Valahányszor az udvarra szabadulnak, Lacit mingyárt szólítják, hogy hegedüljön. Az aztán két kis darab fácskával hegedül és a szájával cincog hozzá. Így néha lakodalmat játszanak a rövid szünetek alatt.*

Az uraság szöszke Dezső fia is itt van. Szelíd kis kövér gyerek. Az elméje kissé lassú járatú, de amúgy kedves, ártatlan teremtés. Nagy bámulója Istenes Imrének, akit a világ legnagyobb zsenijének tart. A zsebében mindig hoz egy darabka fehér kenyeret. Barnát cserél azon. Milyen jó parasztfiúnak lenni. A parasztfiú mindig barna kenyeret kap otthon, hosszú hajat viselhet, nyáron meg járhat mezítláb.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11