3.7. A mágneses rögzítések (hang-és képírók)

A mágneses jelek rögzítésének nagy jelentősége van a hang és képrögzítés valamint az adatrögzítés, tárolás sokszorosítás terén.

1898-ig nyúlnak vissza a mágneses eljárás gyökerei. Waldemar Poulsen nevéhez köthető az elv kidolgozása, melynek lényege, hogy a mikrofon hangfrekvenciás jelét elektromágnesbe vezette. Az így keletkező elektronikus jelek rögzítésére ő még nem mágnesszalagot (acélhuzalt) használt, így nehézkes volt a hang visszajátszása. A megoldást Fritz Pfleumer német technikus szabadalma, a mágnesszalag jelentette 1928-ban.

A mágnesszalag a képrögzítés terén is nagy lehetőségeket nyitott meg. Charles Ginsburg 1951-es találmánya, a mágnesszalagos videó. Ezzel a televíziózás is új lendületet kapott. A képszalagos berendezés az elektromos képjeleket egy mágnesszalagra rögzíti, mint ahogy egy magnetofonkészülék a hangfrekvenciás mágneses információkat.

 


44. ábra: Ginsburg találmánya, az Ampex mágnesszalagos videó

 

A kép- és hangjelek rögzítése nagy tárhelyet igényel. Az első videomagnók tekercsei hatalmasok voltak, mert lejátszáshoz, az élvezhető képminőség érdekében hatalmas sebességgel kellett forogniuk. 1959-ben a Toshiba kifejleszti a helikális (ferde sávos), forgófejes videót56, ami azt jelentette, hogy ugyanolyan mennyiségű felületre több jel fért el, csökkent a hordozó mérete. Ez az újítás vezetett el a kazettás videoszalagokig, a home alkalmazáshoz is hozzájárult. 1976-ben a JVC VHS home videóját piacra dobta.

 


45. ábra: Helikális, forgófejes rögzítési mód57

 

1972 –ben a Phillips bemutatja az első videodiscet. Ennek azért van jelentősége mert később, amikor sikerül a video- és audiojeleket digitalizálni, ez a 90-es évek eleje, a szalagos felhasználás mellett fokozatosan teret foglal magának az írható CD-R lemez, majd a 90-es évek közepén a DVD lemez, melyen nagyságrendekkel jobb minőség és mennyiség biztosítható.

Meg kell említenünk a digitális technológia térhódításának elterjedését a videózásban (2000 környéke), ekkor már lehetővé vált a digitális képrögzítés is. Az első hordozók mágnesszalagok voltak, majd mára teret nyert a memóriakártyás megoldás is.

A mágneses rögzítést követően a Hi-Tech technológiák révén újabb rögzítési formák is megjelentek, úgymint: az optikai rögzítés, majd a DVD-től a BD (Blu-ray) diszk, a mágneses-optikai elven működő MiniDisc, a Szilárdtest (SSD) meghajtók, Flash-memóriák és a holografikus (Holographic Versatile Disc (HVD) tárolók. Ezek működési és tárolási elv szerinti feldolgozásával a Médiumismeret I. tárgyban találkozhat az olvasó.

 

 

56: Több információ: http://www.jgypk.u-szeged.hu/~tiszailaci/vidtechn a gyakorlatban/5-1.htm

57: Forrás: http://www.jgypk.u-szeged.hu/~tiszailaci/vidtechn%20a%20gyakorlatban/5-1_elemei/52.jpeg