3.6. A hangrögzítés

A hangrögzítés54

A mechanikus rögzítések

A hanghullámok rögzítését és későbbi időpontban történő visszaadását Thomas Edison oldotta meg. A fonográf teljesen mechanikus működésű. Az általa feltalált fonográf képes rögzíteni és lejátszani a hangot, de ezek mind egyedi felvételek voltak, sokszorosításuk nem volt megoldva. Az első fonográfok igen kifejező módon bizonyítják, hogy a hanghullámok levegőhullámok (a levegő sűrűsödése és ritkulása), amelyek üteme a mindenkori hang magasságának felel meg. Edison találmányánál a tű egy hengerpalástra merőleges irányú mozgást végezve írta be a jeleket. A néhány perces információrögzítéshez egy henger alakú rögzítő felület kellett, melyben a csak a palást felület volt a hasznos.

 


41. ábra: Thomas Alva Edison és fonográfja

1888-ban a hangfelvételek tömeggyártását a német-amerikai feltaláló, Emil Berliner szabadalmaztatott gramofonja tette lehetővé. (Berliner, gramofonja révén elválik a felvétel és lejátszás, míg nem napjainkban újra találkoztak az írható olvasható CD formájában.)

 


42. ábra: Emil Berliner és gramofonja

 


43. ábra: A gramofon működése55

Berliner viasz henger helyett lapos kör alakú lemezt alkalmazott, megalkotván így a hanglemezt. Ezzel a rendszerrel lehetővé vált a lemezek sokszorosítása.

A fonográfnak mégis volt egy nagyon fontos kulturális küldetése: a könnyű, hordozható fonográf új lehetőségeket adott a népzene gyűjtésében. Vikár Béla, majd Kodály Zoltán és Bartók Béla fonográfos gyűjtései olyan értékeket mentettek meg szinte az utolsó pillanatokban, amelyek egyébként visszavonhatatlanul eltűntek volna.

A felvételek ugrásszerű javulását hozta az 1910-es években a mechanikus eljárás felváltása a villamos lemezvágással. Ennél a hangot a mikrofon villamos jellé alakítja, a jel elektronikus erősítőbe jut, ez működteti az elektromágneses vágófejet. A villamos lejátszás elterjedése újabb fejlesztés előtt nyitotta meg az utat. A mikrobarázdás, hosszanjátszó lemezt Goldmark Péter 1944-ben találta fel az USA-ban. 1949-ben került kereskedelmi forgalomba, s néhány év alatt lesöpörte a piacról a hagyományos lemezeket.

A mikrobarázdás technológia továbbfejlesztésével lehetővé vált egy hangbarázdában két egymásra merőleges hangcsatorna besajtolása, s ezzel a sztereo lemezek gyártása (1959).

A hangrögzítés technológiájának továbbfejlődése egyre jobb minőséget, formátum- és hordozó gazdagságot, ezáltal a befogadás körülményeinek változatosságát, a felhasználási területek bővülését eredményezte. Pl.: 1963. hordozható kazettás magnó jelent meg a piacon, 1987-ben a Digital Audio Tape (DAT), 1998- ban megalkotja a Sony a WM-EX677 walkman-t, a Rio 500 MP3- lejátszókészüléket. A felsorolást nem lehet lezárni, mert olyan sebességgel történnek változások ezen a területen (is).

 

 

54: Több információ: http://www.sulinet.hu/tart/ncikk/Rab/0/7823/edison.htm

http://p2p-fusion.mokk.bme.hu/w2/index.php/12._A_gramofon_t%C3%B6rt%C3%A9nete

55: Több információ: www.nlc-bnc.ca/ gramophone/m2-153-e.html