3.5. A beszéd jellemzői

A beszéd mint a kölcsönös megértés eszköze olyan fontos, mint az írás. Mindkét tevékenységet tanulni kell. Míg az írott szöveget lehet csiszolni, ismételni, javítgatni, addig az élőszó, ha elhangzott, nem vonható vissza. A beszéd a rögtönzés művészete.

Hatására befolyással van az a tény, hogy milyen szinten beszéljük a nyelvet, mennyire vagyunk tisztában önmagunkkal, a szakmánkkal, kellemes-e az orgánumunk, és hogy milyen rendezőelvet választunk.

Szükség van arra az érzékünkre, ami sugallja, hogy mennyire köti le beszédünk a hallgatóságot. Ez a visszacsatolás folyamata. Amennyiben apró jelekből, metakommunikációs megnyilvánulásokból arra következtetünk, hogy nem érdekli őket, akkor gyorsan bekell fejeznünk azt.

A beszélés szabályoktól indítatott, szándékos viselkedés.A sikeres kommunikáció abból áll, hogy a beszélő kimond egy mondatot, amit előzőleg kigondolt, valamint abból, hogy a mondottakat a hallgató megérti. A beszélő részéről az, hogy valamit gondol, nem más, mint az, hogy bizonyos hatásokat igyekszik előidézni a hallgatóban. A hallgató részéről pedig a mondottak megértése azt jelenti, hogy felismeri ezeket a szándékokat, és ezáltal megvalósítja a szándékolt hatásokat.

A beszéd jellemzőit fizikális és lelki tényezők egyaránt determinálják.

- A hangmagasság a hangszalagok rezgésszámának a függvénye, azaz minél magasabb a rezgésszám, annál magasabb a hang.

- A hangerő a hangszalagok kitérésétől függ, azaz minél nagyobb a kitérés, annál nagyobb az intenzitás.

- Az egyéni hangszínt a mellüreg, a koponyaüreg és az arcüreg rezonanciája, együttrezgése határozza meg.

- A hangfekvés a hangszalagok hosszúságának és a rezonáló üregeknek az együttes hatásából adódik.

- A kiejtés az a hangsor, amelyet beszéd közben vagy a betűk hangos olvasásakor mondunk ki.

- A hangsúllyal változatossá tesszük beszédünket. Jellemző a nyelv dallamára. A magyar nyelv ejtésnormájától idegen az emelkedő szóvég.

 

Hallgassa meg az alábbi különböző paralingvisztikai (hangulat, hangszín) formákkal képzett kifejezést és próbálja meg felismerni őket.

 

1.Bánat

2.Félelem

3.Kételkedés

4.Meglepődés

5.Sértődött

6.Düh

7.Gyűlölet

8.Lelkes

9.Öröm

10.Undor

7.táblázat: Hangok érzelmi töltéseit bemutató animáció