3.7. A mikrofonok

A hírközlésben és tömegkommunikációban az információ nagy távolságra való eljuttatása a cél, illetve az információ rögzítése a reprodukálhatóság érdekében. Az információ jelek formájában kerül feldolgozásra és továbbításra. A hangátviteli rendszer első eleme a mechanikai rezgést elektromos feszültségváltozássá átalakító mikrofon. Mikrofonoknak különböző elveken működő változatai léteztek a hangrögzítés története során (szén, piezo), napjainkban a legelterjedtebb változatok az alábbiak:

- elektrodinamikus átalakítás elvén működő dinamikus: mágnes körüli mozgó tekercsben indukálódik a hanghullámmal arányos feszültség

- kapacitás elvén működő átalakító kondenzátor (elektret) mikrofon: kapacitásváltozást alakít át feszültségváltozássá. (tápfeszültség kell hozzá)

Faraday 1831-ben felfedezte az elektromágneses indukció jelenségét, ezt felhasználva G. Bell 1875-megalkotta az első elektromágneses elven működő telefonkészüléket, amely elindította a távbeszélő technika fejlődését.

A mikrofonok tehát a hangnyomás változást elektromos jellé alakítják. Ebben az értelemben a mechanikai-elektromos átalakítók körébe tartozik, a visszaalakítók (hangszórók) pedig az akusztikai-mechanikaiak körébe.

A mikrofonok általában nem minden irányban egyformán érzékenyek, és érzékenységük a frekvenciától is függ. A rendeltetési cél szerint változtatható a mikrofonok kialakításával (a membrán elhelyezése, a különböző házkiképzés) az irányérzékenység. Attól függően, hogy a mikrofon membránt milyen módon érik a hanghullámok, beszélhetünk gömb - síkmetszetét tekintve - kör iránykarakterisztikájú (csak a membrán egyik oldalát használó) mikrofonról, amely egyenlő mértékben vesz fel minden jelet a körülvevő térből, nyolcas (a membrán mindkét oldaláthasználó) mikrofonról. A kettő kombinációjaként létrehozott vese vagy szív (kardioid) alakú - mely elsősorban a stúdiótechnikában terjedt el -, és puskamikrofonról, amely csak a membránjára merőlegesen érkező hanghullámokat alakítja feszültséggé, az oldalról érkező (zavaró) hullámokat nem. Az ún. irányított mikrofon eltérő érzékenységű a különböző irányból érkező hangokra.

 

21. ábra: Mikrofonok iránykarakterisztikái

 

22. ábra: Mikrofon folyamatosan változtatható irány-karakterisztikával


Tovább információk itt44 tekinthetők meg.

 

 

44: További információk: http://www.hit.bme.hu/~granat/elak6.htm