3.1. Az információszerző (input) eszközök
Az információszerző eszközök a külvilág fizikai, kémiai jellemzőit érzékelik, majd átalakítják olyan formátumra, hogy jól szállítható, illetve feldolgozható legyen. (A legősibb változatuk az élőlények érzékelési csatornáin feldolgozásra kerülő külvilágból érkező ingerek érzékelése, majd feldolgozása.)

Két fontos elemük van: az érzékelő, amely közvetlen fizikai kapcsolatban áll a külvilágból érkező jelekkel, és az átalakító, amely - valamilyen fizikai vagy kémiai törvényszerűségen alapulva - általában elektromos jelekké alakítja át a bejövő jeleket. Az információszerző eszközök érzékelhetnek pl. mechanikai rezgéseket (hang), ill. elektromágneses hullámokat (fény).
Az auditív információszerző eszközök közé tartoznak pl. a mikrofonok membránjai, a vizuális információszerzők közé a kamerák (fotó- és videokamerák) fontos eleme, a CCD (Charge Coupled Device, azaz töltéscsatolt eszköz), illetve a Vidikon cső. A multimédiumok, ill. a virtuális valóságot előállító számítógépes rendszerek révén újabb és újabb információszerző eszközök jelennek meg. A terület e miatt széleskörű ismeretek igényel, kezdve az analóg - digitális hardver eszközöktől, folytatva a feldolgozó, szerkesztő szoftvereken keresztül - egészen a végleges formában történő megjelenítésig. Input berendezések:
- hangbemeneti eszközök: (mikrofon, rádió, audió magnetofon, CD, szintetizátor, keverőpult stb.)
- képbemeneti eszközök: (szkennerek, digitális fotó- és videó kamerák)
- videó bemenet (analóg és digitális videó magnetofon, analóg és digitális kamera, tv, DVD)
- egyéb eszközök: a digitalizáló tábla
- a fentieket együttesen tartalmazó bemenetek, például internet adta lehetőségek
Az ember-gép kommunikáció fontos elemei a különböző beviteli eszközök. Közös jellemzőjük, hogy mindegyik beviteli sebessége az emberi kezelés miatt lassú. A humán interfész HCI (Human Computer Interface) révén az ember kommunikálni tud a számítógépen működtetett alkalmazással, és igénye szerint vezérelni tudja annak működését.
A hangbemeneti eszközök közül a mikrofon emberi hang, zene, effektusokat tartalmazó mechanikai rezgéseit egy a hangkártyához csatlakoztatható bemeneti eszközön keresztül csatlakoztatják a számítógéphez. Képezheti a hangrögzítés- és továbbítás (ez esetekben egy hangrögzítő és/vagy egy kommunikációs program - internettelefon - szükséges a használatához), valamint a vezérlés bemeneti forrását. Analóg elven működő magnetofonok és lemezjátszók jelei is és hangfájl is képezheti a bemenet forrását, amelyet hangkártyához csatlakoztatunk, vagy adattárolóból tölthetünk be. Szintetizátor (hangszer) lejátszott dallama MIDI fájl formában képezheti a bemenetet csakúgy, mint az analóg és digitális magnetofon, lemezjátszó kimeneti jelei (például az MP3 lejátszó).
A képbemeneti eszközök: lapolvasó szkennerek, amelyek képek illetve írógéppel írt vagy nyomtatott szövegek bevitelére alkalmas karakterfelismerő programuk (OCR) révén a bemeneti képből szöveges dokumentum is készíthető (a forrásanyag lehet könyvlap, papírlap, dia, mikrofilm, vonalkód). A digitális kamerák (fényképezőgépek és mobiltelefonok kamerái), amelyek a látható (valódi vagy reprodukált) világ képpontokká történő leképzését végzik.
A videóbemenet, amely analóg és digitális videó magnetofon, analóg és digitális kamera, tv, DVD kimeneti forrásából egyaránt adódhat. A videomagnetofon videoszalagjáról érkező jeleket video-digitalizálásra képes kártya (capture card) és mozgóképrögzítő program segítségével mozgóképfájllá alakíthatjuk.
A televíziós antennabemenetre érkező jeleket a tv-tuner kártya segítségével az adások megfelelő programmal felvehetők, mozgóképfájlokká alakíthatók, a csatornák adásai a monitoron valós időben megjeleníthetők. Más szórakoztatótechnikai eszközök is lehetnek bemenetek például az MP4 lejátszók.
Egyéb eszközök, mint például a digitalizáló tábla.
Megjegyzés: Az internet adta fájlletöltési lehetőségek is képezhetik a bemenet forrását, de az internetet informatikai értelemben tárolóeszközök elérésére szokás használni.