3.6. Fülöp Géza – féle kommunikációs forradalmak

Fülöp - a McLuhan által említett első korszakhoz hasonlóan - az első nagy lépcsőfoknak a kommunikáció történetében a beszéd megjelenését tekintette. Mivel szerinte ez forradalmi változást jelentett az emberiség történetében, ezért ő ezt a korszakot a „beszéd forradalmának" nevezte, ekkor az ember kiemelkedett az állati létből, s a munkavégzés során szerzett és teremtett információit átadta társainak, utódainak. A beszéd korszakát megtartva, de a Gutenberg-galaxist tovább bontva, az írás és a nyomtatás korszakát különbözette meg. A kommunikáció történetében öt korszakot különített el, amit Hernád Istvánhoz hasonlóan ő is forradalomnak nevezett. Az öt korszak:

1. A beszéd megjelenése: (egyben az emberré válás forradalma) a hangadással történő kommunikáció az emberi fajra és minden emberi közösségre egyetemesen jellemző.

2. A következő nagy lépés a fejlődésben az „írás forradalma" - melynek gyűjtőpontja a fonetikus írás megjelenése volt -, amikor az információtárolás függetlenné válik a kevésbé megbízható emberi emlékezettől, ezáltal megkezdődik az idő és a tér legyőzése, a 'primitív' társadalom megindul a civilizáció útján. Kialakulása mezőgazdasági alapú társadalmakhoz kapcsolódik.

3. A könyvnyomtatás forradalma a sokszorosítás technikája révén az információk (ismeretek) tömeges terjesztésének lehetőségét teremti meg, s ezzel elősegíti a társadalmi haladás felgyorsulását. A kézműves, kereskedő társadalomhoz, tehát a kialakuló polgárság igényeinek kielégítéséhez köthető, amely bizonyos szempontból előkészítője volt a polgári forradalomnak.

4. A távközlés - az elektromos hírközlő eszközök: távíró, telefon, rádió, televízió - forradalma révén az információs kapcsolatok behálózzák a Földet, megteremtvén a globális emberi társadalom körvonalait. Az ipari forradalom alapjain fejlődött ki, és a kialakuló kapitalista társadalom szükségleteit, egyre erősödő információigényét elégítette ki.

5. Az információ forradalma - az elektronikus információfeldolgozás forradalma - révén a kommunikáció új minőséggel gyarapodik, mely napjainkban is zajlik, és a globalizálódó társadalomhoz kötődik. Ebben a bővülési folyamatban döntő szerepet játszik a személyi számítógép és az internet. A számítógépes hálózatok által vagy másként a számítógépek közvetítette kommunikáció (CMC: computer-mediated communication) ez, ahol a nyílt rendszerek összekapcsolásának megjelenésével szokás újabban ötödik kommunikációs forradalomról beszélni.