3.3. Az Ong-féle írásbeliség-szóbeliség
A kommunikáció történetének a címben jelzett felosztását jelöli meg Ong W. J.25, aki terminológiájában három korszakot különböztet meg: az elsődleges szóbeliséget (primary orality) az írás megjelenése előtti kort, az írásbeliséget (literacy), mely a könyvnyomtatás megjelenésétől vette kezdetét, egyeduralma a 20. század derekáig - az elektronikus médiumok megjelenéséig - tartott. A harmadik fázison a másodlagos szóbeliség (secondary orality) korszakát érti, amelyben a hangrögzítés és -átvitel kialakulása révén újra szerephez jut a szóbeliség.
A másodlagos szóbeliség korszakában a hangtechnika feltalálásától (telefon, fonográf, majd rádió, magnetofon) kezdődően térben és időben egyaránt jelentősen kitágult a szóbeli kommunikáció. A másodlagos szóbeliség a televízió 80-as években történt széles körű elterjedése révén már a képbeliség korszakát vetíti előre. Az internet elterjedésével - ezt a felosztást követve - megjelent új médiumban, az interaktív fórumokon és chatszobákban zajló kommunikáció korszakát a másodlagos írásbeliség koraként jelölhetjük meg.
25: Az alábbi írás nyomán: Benczik Vilmos: Korszakok a kommunikációs technológiák történetében. (Ong 1982, 136) http://nyitottegyetem.phil-inst.hu/kmfil/kmkt/Benczik_book/1_2.htm