3.8. Az információ megjelenítése
Az információ megjelenítése során a cél a felhasználó informálása, igényeinek kielégítése, a rendszer működtetése érdekében.
Míg az ember kialakulásának kezdetén teljesen személyek közötti volt az információátadás, addig ma sok esetben valamilyen közvetítő eszköz segít eljuttatni a fogadó számára. Az információátadás közvetetté vált. Ismeretes, hogy az információközlés akár emberi, akár gépek segítségével történik, akkor a leghatékonyabb, ha minél több érzékszervi csatornára hat. Korábban ez a fogalom az egyes eszközök által küldött információkra korlátozódott, amelyek még általában egy érzékszervi csatornát céloztak meg.
Kezdetben az auditív csatornára (fonográf, gramofon) korlátozódott, majd kiegészült a vizuális (állókép, majd némafilm), a század első harmadától pedig már audiovizuális formára, az előző évszázad utolsó felétől pedig megjelent az interakció lehetősége. Az audiovizuális közlés mellett megjelentek a testre ruhadarabként felhúzható kesztyűk, melyekben az ujjra illeszthető kis szerkezetek, érzékelők a galvanikus bőrreakció és hőmérséklet változásának érzékelése alapján képesek a hatás fokozására vagy csökkentésére. A szag- és ízérzetek szimulálása egyelőre nem megoldott. Az egyensúlyérzés is nehezen szimulálható, bár már elterjedőben vannak a multiplex mozikban alkalmazott mozgó székek, amelyek a vetített látványnak megfelelő módon mozgatják a néző alatt a széket.
Az információmegjelenítők csoportosítási lehetősége a működési elv és az érzékszervek szerint:
- mechanikus információmegjelenítők (mechanikus kijelzők, írógépek, nyomtatók)
- audioeszközök (hangszóró különféle típusai, melyek a rádió a digitális vagy analóg magnetofon szalag, CD, DVD, Flash jeleit jeleníti meg)
- elektronikus képmegjelenítők (katódsugárcsövek (CRT), LCD, plazma, LED)
- egyéb, a fentieket együtt kezelő lehetőségek, mint dokumentumkamerák, visulaizerek stb.)
Más szempontból elemezve a rendszer üzenetei, eredményei kimenetek, outputok, dialógusok, melyeknek az alábbi formákat ölthetik:
- képernyőképek: szöveges, grafikus, képi megjelenítés
- papíralapú kimenetek: listák, rajzok, képek
- hangalapú outputok
- elektronikus adat- és üzenettovábbítás
- továbbítás adathordozóra