3.1. A rádió keletkezése, fejlődésének állomásai

Európában a rádiózás kezdetben a távközlés állami monopóliumára épült. A postához, a telefonhoz hasonlóan állami felügyelettel, államilag szabályozott műsortovábbítással működött. Az egyes országokban, a történelmi és kulturális hagyományok és a politikai berendezkedés függvényében különbözött a politika, az állam súlya a rádióban: a liberális angol modelltől a propagandagépezet részeként működő, „totálisan” államosított szócsőig27 terjed a paletta.

A rádió jelentősége – függetlenül a televízió látványos térhódításától – ma is meghatározó. Ennek, többek között, az az egyszerű oka van, hogy míg a képernyőt figyelni kell, és helyhez kötött a néző, addig a rádió mobilizálható: a konyhától az autóig állandó társ.

A rádiózáshoz vezető találmányokról korábbi leckénkben már volt szó (rádióhullámok felfedezése, a hangnak, mint jelnek átalakítása, továbbíthatóságának kérdései). Ezek nélkül mai értelemben nem beszélhetnénk rádiózásról.

A rádió, mint a huszadik század egyik legnagyobb jelentőségű technikai vívmánya is folyamatosan nyerte el helyét és alakította ki sajátos tartalmi, műfaji repertoárját. A teljesség igénye nélkül idézzük fel néhány külföldi és magyarországi esemény időpontját. A válogatás szemponja a rádiózással kapcsolatos valamely jellemző tulajdonság, jelenség, esemény mandsúlyozása.

 

27: Az 50-es években, amikor az agitáció, a pártpropaganda került előtérbe gyártották Magyarországon a néprádiókat, melyeken csak a két magyar adást lehetett fogni. Más adók műsorát tilos volt hallgatni. A világvevő készülékeket már a háború alatt be kellett szolgáltatni, tartva az „ellenség” híreinek hatásától.