3.3. A szemléltetés általános szabályai
A szemléltetőeszközök az emberi beszéd (előadás, magyarázat) kiterjesztései. A beszéd esetén a második jelzőrendszerről a jelzés, jelzéséről beszélünk, a szemléltetőeszközök már nemcsak az akusztikus csatornára, hanem a vizuális csatornára is kiterjednek.
A vizuális eszközök jellegüknél fogva igen erős érzékszervi hatással bírnak. Ugyanakkor azt fontos hangsúlyozni, hogy még egy egyszerű vizuális eszköz nyújtotta többletinformáció is el fogja terelni a hallgatóság figyelmét. Ezért egyszerre ne használjunk többféle figyelemfelhívó elemet (l. később).
A vizuális médiumoknak úgy kell a szemre hatniuk, hogy megerősítsék a fül által hallottakat. Az üzenetek, tartalmak egyszerre nem tobzódhatnak nagy mennyiségben, egymást gyengítve. Ha tehetjük, akkor egészítsük ki szavainkat képekkel, de ne próbáljunk meg mindent lefordítni a képi nyelvre, mert egyfajta képregénnyé válik a bemutatás. Ha módunkban áll, a szavakat képekkel, grafikonokkal vagy más grafikai megoldásokkal egészítsük ki. Mondanivalónk kifejtése során tartsuk be fokozatosság elvét.
A multiszenzitív (több érzékszervű szemléltetés) segíti a befogadást. Ennek érdekében érzékletesen szemléltessünk. Ne engedjük meg, hogy a közlés hatását bármi gyengítse. Ha bármilyen közvetítő eszközt, médiumot használunk, akkor ajánlatos szem előtt tartani az alábbi alapelveket:
Az eszközök használatát meghatározó szempontok:
- a kiválasztott eszköz hatásának ismerete
- az eszközök előzetes kipróbálása: ellenőrizzük, hogy a kiválasztott vetítőeszköz működik-e, megvan-e minden fontos kellék, kiegészítő, alkatrész (hálózatai csatlakozás, hosszabbító, elosztó)
- A vetítés megkezdése előtt ki kell alakítani a megfelelő környezetet. Ez nem csupán a sötétítés megtervezését jelenti. El kell helyezni a vetítéstechnikai eszközt úgy, hogy az előadók előadás közbeni mozgását ne akadályozza, a tanár munkája során a képet a legritkábban takarja. Az eszközöket úgy kell elhelyezni, hogy azokat mindenki megfelelően, tisztán, élesen lássa, az esetleges szöveget el tudják olvasni mindenféle erőfeszítés nélkül.
- A vásznat jól láthatóan kell elhelyezni, gondoskodni kell a kellő sötétítésről. A vetítőfelület ne legyen közvetlenül az ablak vagy más fényforrás közelében.
- többféle eszköz használata esetén a tervezett sorrend kipróbálása
- a sötétítési lehetőségek ellenőrzése
- az esetleges áramkimaradásra történő felkészülés
A prezentáció iránti követelmények:
- technikailag kifogástalan (olvasható méretű és írásmódú) vizuális elemeket alkalmazzunk
- didaktikailag jól tervezettek legyenek, (tartsuk meg a szemkontaktust, ne fordítsunk hátat hallgatóságunknak, és ne hagyjuk abba a beszédet, ha bármilyen eszközt is használunk)
- ne tartalmazzanak bonyolult információkat, a témát tekintve mégis teljesek legyenek
- áttekinthetőek, rendezettek legyenek