3.2. Történeti visszatekintés
Széles mellkas, váll, csípő már az ókori gondolkodókat is következtetések levonására késztették. Hippokratész és Galenosz a viselkedés különbözőségeit a testnedveknek tulajdonította. Ezáltal különböztette meg a melankolikus (szomorú), a kolerikus (lobbanékony), a flegmatikus (közönyös), a szangvinikus (bizakodó) típusokat.

55. kép: Hippokratész és Galénosz vérmérsékleti tipológiája

56. kép: Kretschmer szerinti alkatok: piknikus, aszténiás, atletikus
Kretschmer szerint a temperamentum és a testalkat kölcsönösen megfelel egymásnak. Így három testalkati típus különböztethető meg, amely három vérmérsékleti típussal és szélsőséges, kórós esetben három pszichiátriai megbetegedéssel is összeköthető.
Többféle csoportosítás létezik még. Ezek azonban a kommunikáció szempontjából nem döntőek. Érdemes megjegyezni a testalkat kommunikációja kapcsán, hogy alkatunk helyettünk is beszél. Meg kell barátkoznunk az alkatunkkal, és tenni kell azért, hogy a meglévő alkatból a lehető legoptimálisabbat hozzuk ki.
A haj és a bőr színe velünk született testi jellemzők. A bőr színe arról árulkodik, hogy milyen földrészről származunk, a hajunkkal többet is kifejezhetünk. Ismeretes ugyan a testfelület festése, dekorálása (indiánok, ma a küzdősportok és szurkolóik, kommandósok festett arca), de a hajszín teljességgel átalakítható. Segítségükkel árnyalt, de harsány üzeneteket is tudunk küldeni. A bőr színezete földrészenként változó képet mutat.