5. A programban történő mozgás alapesetei
A programban történő mozgás alapesetei
A programindítás után általában a BEJELENTKEZŐ (CÍMKÉP) tájékoztatja a felhasználót a program címéről. Ezt követi a KÖSZÖNTÉS, amely felhasználót az alkalmazás céljáról tájékoztatja. A következő ún. START V. FŐMENÜ oldal teszi lehetővé a fejezetek közül való választást.
A fejezetekre való ugrást a főmenü (START) oldalról a képernyő megfelelő helyén elhelyezett forrópontokról szokták megvalósítani. Ez jól felismerhető, kiemelkedő térhatású gombokkal történjen.
További szempontok a navigáció tervezéséhez:
- Az alkalmazásokban ajánlatos Súgó-t (HELP) alkalmazni.
- Érdemes névjegyet (ABOUT)készíteni, bemutatván ezzel a készítő további adatait, elérhetőségét, referenciáit.
- Ha a programot az elejétől kezdve akarjuk lejátszani (nem pedig az egyes fejezetekre ugorva), akkor ajánlatos a felületen elhelyezkedő START (DEMO) feliratra utalni az elindításhoz.
- Amennyiben oldalak közötti mozgást kívánunk megvalósítani, úgy az a képernyőn elhelyezkedő, megfelelő irányba mutató nyilakkal, grafikus elemekkel történjen. A START oldalra a fejezetek és alfejezetek kezdő lapjaira történő ugrást is biztosítani kell megfelelő helyen található - magyarázó szöveggel ellátott - kiemelkedő térhatású gombokkal.
- Vissza lehessen térni a címlapra a START (főmenü) oldalról is egy címlapot illusztráló nyomógomb segítségével.
- Valamely képernyőoldalra való ugrás, kék színnel kiemelt és aláhúzott ún. forró szavak segítségével is történhet elsősorban valamilyen magyarázat vagy illusztráció bemutatása céljából.
- A képekre történő kattintással való mozgási lehetőségre külön feliratok utaljanak a megfelelő oldalakon.
- A navigációt segítő információ helyezkedjen el az egyes képernyőoldalak valamelyik szegélye közelében. Jelezve legyen, hogy mely a fejezet vagy alfejezet címe vagy az aktuális témakör.
- Az egyes fejezetek végéről általában nem léphetünk automatikusan tovább a következő részre, hanem a fejezet utolsó oldaláról a megfelelő területen valamilyen visszautaló grafikus jellel vissza lehessen térnünk a fejezet- vagy alfejezet-választó oldalra.
- A tájékozódást segíti, ha egy-egy témakörnél, fejezeten, szinten belül azonos a háttér mintázata.
Navigációs eszközök a felhasználói felületen
A navigáció kivitelezését a felhasználói felületen megjelenő metaforikus kezelőeszközök és egyéb elemek segítik.
• A gombok, menük segítségével az egyszerű navigációs tevékenységekhez biztosítható közvetlenül elérhető kommunikációs eszköz a felhasználói felületen.
• A grafikus áttekintő térképek a hipertext struktúrájának hálómetaforáján alapulnak, és a valós térképek analógiáját követik.
• A fish-eye-views olyan áttekintő térkép, amely a szélsőségesen nagy látószögű ún. halszemobjektív hatásához hasonló módon a pillanatnyi pozíciót a középpontba helyezve a csomóponthoz közeli csomópontokat részletesebben, mintegy felnagyítva, a hipertér távolabbi részeit pedig kevésbé részletezve és mintegy kicsinyítve ábrázolja.
• A felhasználói útvonal-megjelölés a hipertext-struktúrán keresztül segíti a felhasználót a későbbi tájékozódásban, az információs tér felderítésének egyénre szabásában és a tanulási folyamat során az ismétlésben.
• Landmarks: a jellegzetes pontokat megjelölő jelzőkövek azokat a pontokat emeli ki, amelyeknek a hipertext szempontjából strukturális jelentőséggel bírnak.
• History: a navigációs lépések eltárolásával a felhasználónak lehetősége van a korábbi lépésein való visszatérésre vagy egy már látott hely közvetlen elérésére.
• A tartalomjegyzék, mint navigációs eszköz már hosszú pályát futott be a nyomtatott médiumokban. Éppen az ismertsége az, ami miatt kitűnően használható analogikus metaforaként a hipertextben való navigációhoz.
• Index: A hipermédia-rendszer csomópontjait gyakran ún. indexfogalmak egy halmazának illetve sorozatának segítségével karakterizálják.
• A vezetett túrák egy időre leveszik a felhasználó válláról a navigáció felelősségét, és igyekszenek megakadályozni az eltévedést a hipertextben. A túrák ugyanis lineáris útvonalakat választanak ki a felhasználói érdeklődésnek megfelelően a dokumentumtéren keresztül.
• A kereső szolgáltatások akkor nyújtanak segítséget, ha a felhasználó a kérdést viszonylag pontosan meg tudja fogalmazni. A rendszer ekkor kikeresi a releváns dokumentumokat, és azokhoz linkeket biztosít.