3.6. Az Internet jelene, jövője
Marc Weiser9, – a XEROX egykori főkonstruktőre– a számítógépek fejlesztésének és használatának négy korszakát különbözteti meg: A tanulmány, amelyben Weiser jövőképét kifejtette 1990-ben jelent meg a Science tudományos folyóiratban.
-
A mainframe-korszak – amikor egy számítógépen sok felhasználónak kellett osztozni.
-
A személyi számítógépek kora – amikor egy személyhez egy számítógép tartozott.
-
Az Internet-korszak – amikor a hálózaton keresztül sok géphez lehet hozzáférni.
-
A mindenütt jelenlévő háttér-számítógépek kora – amikor mindenkire sok számítógép jut.
A jövőbe tekintve mindenképp további terjedésre és technológiai fejlődésre számíthatunk. Az Internet által nyújtott információ-tömeg befogadása már ma is óriási megterhelést jelent az emberek számára. Ugyanakkor a televízióval szemben az Internet sokkal több beavatkozási lehetőséget és csatornaváltást biztosít, sőt kisebb anyagi- és időráfordítással bárki megjelenhet rajta saját információival.
A jövő tendenciája lehet az elektronikus információáramlás koncentrálódása és egyetlen globális csatornára kerülése is. Ezt a koncepciót szorgalmazza a jelenlegi10 amerikai alelnök Al Gore is, akit az említett tendenciát megnevesítve, az információs szupersztráda fő támogatójának tartanak. A szupersztrádán a telefonhívás, a rádió- és TV-adás, az üzleti levél vagy fax, a banki átutalás mind egy kábelen vagy akár műholdon át jut el a címzetthez.
Az USA korábbi alelnöke szerint: „Az ....iskolák minden korosztályát rá kell kapcsolni az új információs szupersztrádára, jó szoftverekkel és jól képzett tanárokkal” (Clinton, 1996).
A fenti elvek alapján tekintsük át az egyes kommunikációs korszakokat. A korszakolás a szokásost kibővítve a következő táblázat mutatja.
9: Weiser, Mark: A jövő század számítógéprendszerei. – In: Tudomány, 1991. november. (idézi Komenczi 2002)
10: 2010.