3.4. Médiakiválasztás
E művelet során mérlegelni kell, hogy valójában ez a - multimédiális - megjelenítési forma-e a legmegfelelőbb, gazdaságosabb, vagy elegendő egy hipertext, hipermédia, photo CD készítés, esetleg egy slideshow lineáris prezentáció bemutatása. Figyelembe kell venni az egyes médiaelemek hatásosságát.
A számítógépes enciklopédia (hipertext) rendszerezett tudás átadására szolgáló rendszer, amely nem előre adott úton közli az információt, hanem a felhasználó igénye szerint válaszol. Az adatbázis-kezelők és a hagyományos enciklopédia ötvözéséből, a multimédia-eszközök felhasználásával jött létre. Az így előállított rendszer előnyei: A hagyományos lexikonnal szemben több csatornán jut el az információ a felhasználóhoz (hang, állókép, mozgókép, animáció), ami sokban segíti a megértést, hatékonyabbá teszi a tanulási folyamatot.
A hipermédia a természetes érdeklődés kielégítésére szolgáló enciklopédia. Segítségével az adott címszóhoz tartozó szöveges és képi információknak fontosnak vélt részleteiből a felhasználó újabb címszóhoz juthat el, ezzel a módszerrel igen könnyen megismerkedhet egy-egy tématerülettel, fogalomkörrel. A számítógépes enciklopédiák nagy hatékonyságú információ-rendszerező- és kereső rendszerek, melyek a szabad egyirányú információáramlás legfejlettebb fajtái jelenleg.
Prezentáció során az előzetesen összegyűjtött, szerkesztett és tárolt anyagok előre meghatározott forgatókönyv szerint kerülnek lejátszásra. A régebbi verzióknál a felhasználónak nincs lehetősége a lejátszásba beavatkozni, csupán passzív résztvevője lehet a programnak.
Kirakatvetítés során - pl. kiállításon - az akciógombokat a kirakatvetítés előadásmóddal kombináljuk, előre meghatározhatjuk azt az utat, melyet a hallgatóságnak be kell járnia a bemutató megtekintése közben.
Multimédia-alkalmazás során a tanuló saját egyéni tempójában, másoktól függetlenül kettesben van a tananyaggal.
