3.4. Videó szerkesztési gyakorlat
A videó szerkesztés a számítógép elterjedése előtt lényegében másolással történt. A meglévő nyersanyagot tartalmazó szalagról azokat a tartalmi részeket és olyan sorrendben másoltuk át egy másik szalagra, amelyek éppen kellettek. A tartalmi részek sorrendje csak ebben a fázisban volt változtatható, hiszen hordozóról egy másik hordozóra kerültek a jelek, tehát a tartalom csak lineárisan szerkeszthető. Ehhez a művelethez elégséges két azonos rendszerű videó magnó, melyeket a megfelelő módon csatlakoztatni kell egymáshoz, valamint egy monitor.
Ezzel az eljárással nem lehetséges a pontos szerkesztés. Különösen akkor támadnak nehézségek, amikor egy adott részt nagyon pontosan kell kezdeni vagy befejezni, pl. párbeszéd esetében. Ha ezt a két magnót vezérelni tudjuk, lényegesen pontosabb munkát tudunk végezni. Ez a technika nagyon drága és a múlté, ma már csak speciális esetben alkalmazzák a kisebb televíziótársaságok is.91

108. ábra: Editáló berendezés
A videó szerkesztése a számítógép elterjedésével leegyszerűsödött. Ha az adott felvételt behúztuk a számítógépbe, a vágóprogramok segítségével szabadon, non lineárisan tudunk szerkeszteni. Ez azt jelenti, hogy a tartalmi egységek sorrendjén, hosszán bármelyik ponton tudunk változtatni addig, még a nyeranyagunk a számítógépben van.
A vágóprogramok működési elve azonos. Amikor a nyersanyagot bevittük a számítógépbe, akkor a vágóprogrammal hivatkozásokat hozunk létre az egyes tartalmi egységekre vonatkozóan, hogy az mely résznél, hogyan jelenjen meg. A vágóprogramok úgy vannak kiképezve, hogy vizuálisan az az érzésünk, hogy ténylegesen filmszalagokat vagdosunk és szándékunk szerint rakosgatunk.
91: Például bejátszásokra, ha a tartalom nincs más hordozóra átírva.