3.4. Az interfészek a médiában
A digitalizáció hatásai
A digitalizáció révén a televíziózásra ma már nem csupán a műsorszórás, hanem a jelterjesztés fogalma érvényesül. Radikálisan átalakul „a televíziós kommunikáció minden fő dimenziója, tehát a gyártási környezet és a gyártás logikája, a tartalmak típusa és összeszerkesztési elve, a fogyasztási attitűd és a használatból származó jelentés. Úgy tűnik, az átalakulás két kulcsfogalma a konvergencia és az interaktivitás, amelyek valószínűleg minden dimenzió átalakulásában fontos szerepet töltenek be. A gyártási környezet pluralizálódik, diverzifikálódik, demokratizálódik. A kínálat nemcsak mennyiségileg változik, gazdagodik és differenciálódik; a tartalmaknak új nyelvezetük lesz, olyan „sűrű szövésű" szövegekké válnak, amelyek élő, interaktív adásokba épülve jelentik majd az új televízió lényegét. A televízió várhatóan újfajta élmény-, tudás- és identitásforrássá válik, miközben potens hardverként képes a korábbi médium szimulálására is, közvetíti például a mozi játékfilmjét, a régi tévé tévéfilmjét. Új típusú nyilvános terek jönnek benne létre, amelyekben átalakul, kiteljesedik a részvételi televíziózás fogalma: a személyes és a társadalmi kommunikáció, az egyirányú vertikális és a fogyasztók közötti horizontális kommunikáció összecsúszik."68
A fenti gondolatmenet alapján valójában az interfészek napjainkban a legizgalmasabb részei az ember számítógép-kommunikációnak. Mindenképpen az emberi akaratot, szándékot, a beavatkozás élményét és lehetőségét lehet segítségükkel megvalósítani. Ebben az értelemben az interfészek testesítik meg a részvételen alapuló (participatív) média csatlakozópontjait, azokat a pontokat, ahol felhasználóból (tartalomolvasóból) tartalomelőállítóvá válva kapcsolatba léphet a világháló közösségi tartalommegosztó helyeivel.
A televíziózás csatornái kiterjedtek a szélessávú - például az ADSL-technológián alapuló internetprotokoll alapú -, IP TV-re, az internetes WEB TV-re, a mobil (celluláris) és a HDTV, nagy felbontású digitális tévére.
Az interakció megvalósítására különböző interfész-megoldásokat alkalmaznak. A régi tévékészülék estében - a távkapcsolót megelőző korban nem beszélhetünk még interfészről -, a hagyományos televíziókészülékekhez azonban már egyre több háztartásban csatlakoztatnak olyan interfészt, illetve dekódert (set-top boxot), amely révén egyéb vissza-irányú csatornát - sms, internet, (mobil) telefon - is képes ideiglenesen összekapcsolni (cross-media).
68: Jenei Ágnes: Digitális interaktív televízió: az (anti)utópisztikus valóság. URL:
http://www.mediakutato.hu/cikk/2007_01_tavasz/05_digitalis_interaktiv_televizio/