Az internetes, web alapú tanulás, és az e-learning fogalma

    Az e-learning rendszer magába foglalja az online képzést (amely történhet szinkron vagy aszinkron formában), a tudásmenedzsmentet és hozzá kapcsolódóan az elektronikus teljesítmény-támogató rendszereket (EPSS Electronic Performance Support System).

    Az e-learning alkalmazások széles értelmezésben: számítógép alapú oktatás (CBT), web alapú oktatás (WBT), virtuális tanterem (számítógépes kommunikációs rendszerbe integrált oktatatási-tanulási környezet) és digitális együttműködések (kollaborációk). Magába foglalja a tartalmak interneten, intraneten/extraneten, audioó- és videókazettán, szatelliten, CD-ROM-on, mobiltelefonon (m-learning), interaktív tévén (t-learning) keresztül történő közvetítését.


    Az e-learning megoldások segítségével elérhető oktatási formák egyik változata a szinkron, online (élő e-learning) tanulás, melynek során a földrajzilag különböző helyen lévő tanulók és a tanár egy időben érik el a képzési felületet. A tanuló a tananyagot saját ütemezése szerint sajátíthatja el. A diák és tanár élő közvetítésszerűen kommunikál. Az oktató a technológiai megoldások révén gyakori információcserét tud kialakítani a hallgatókkal, valamint hanganyagot és képanyagot is tud biztosítani számukra. A szinkron online képzésen lehet jelentkezni, szóban vagy írásban kérdést feltenni, és azonnal válaszolni arra. Lehetőség nyílik online vitafórumok felépítésére, ennek keretében a hallgatók egymással, illetve az oktatást vezető személlyel élőben tudnak kommunikálni.

    Az e-learning megoldások segítségével elérhető oktatási formák másik változata az aszinkron tanulás, melynek során a tartalom online formában áll ugyan rendelkezésre, de a tanulás során tanári segítség folyamatosan nem érhető el, ilyenkor az interaktivitás csökken. A tanuló a kijelölt tananyagot megszabott időhatárokon belül, tetszőleges ütemben sajátíthatja el. A hallgatótársakkal vagy a tanárral nem szűnik meg a közvetlen kommunikáció lehetősége.


[Aszinkron tanulás]

[Szinkron tanulás]