A médiakonvergencia elemei
A multimédia napjainkban többet jelent, mint lokális, vagy globális (hálózati) alkalmazás. Nem csupán oktatási, hanem a tömeg- és telekommunikációs technológiákat is áthatja napjainkban a multimédiás sokszínűség. Nézzük meg, hogy hol helyezkedik el a tömeg-és telekommunikációs viszonylatban a multimédia.
A konvergencia az informatika, a távközlés és a média egyre szorosabb összefonódását jelenti, tehát az a jelenség, melynek során a tele- és a tömegkommunikációt áthatja a számítógépes integráció.
Az Európai Unió Bizottságának a távközlési, média és információtechnológiai szektorok konvergenciájáról és ennek szabályozási kihatásairól szóló Zöld Könyve* szerint a konvergencia:
„Különböző hálózati platformok azon képessége, hogy alapvetően hasonló szolgáltatási fajtákat hordozzanak, illetve olyan fogyasztói eszközök összefonódása, mint például telefon, televízió, és személyi számítógép”.[…]
Határterületek:
- A tömegkommunikációs médiumok és az informatika határterületen megjelenik a médiainformatika, azaz a média gyártás és feldolgozás digitális változata.
- A tömeg- és telekommunikáció határterületén kirajzolódik a mobil televíziózás képe.
- Az informatika és a telekommmunikáció fedésében pedig a telematika, mely a táv-adatátvitel otthoni és hivatali, kis és nagytávolságra történő változatát – mind vezetékes, mind pedig vezeték nélküli formában – egyaránt magába foglalja.
1. Médiakonvergencia az informatika, a távközlés és a média egyre szorosabb összefonódása révén kialakult határterülete. Tehát az jelenség melynek során a tele- és a tömegkommunikációt áthatja a számítógépes vezérlés.
2. Tömegkommunikáció: A tömegkommunikáció során közléseink intézményes formában, nyilvánosan terjesztett eszközök (médiumok) útján, rendszerint egyirányú formában (visszacsatolás csak a számítógépes rendszerekkel jelent meg), jutnak el nagy tömeghez.
3. Telekommunikáció: A telekommunikáció (távközlés) fogalmán az egymástól távol lévő – halló- és látótávolságon kívüli – személyek közötti közlési formát értjük. Rendszerint a személyes közlés bizalmas keskenysávú (narrow) csatornájaként fogjuk fel.
4. Informatika: az önálló tudományág, amely az információk rögzítésével, kezelésével, rendszerezésével, továbbításával foglalkozik. Az információtudomány, a matematika és az elektronika hatérterületén kialakult tudományág.
5. Médiainformatika: a (tömeg)kommunikációs médiumok és az informatika határterületen megjelenő szakterület.
6. Médiakommunikáció, mobil televíziózás: a tömeg- és telekommunikáció határterületén körvonalazódó szakterület.
7. Telematika, az informatika és a telekommmunikáció kapcsolódásánal kirajzolódó szakterület, mely a táv-adatátvitel otthoni és hivatali, kis és nagytávolságra történő változatát – mind vezetékes, mind pedig vezeték nélküli formában – egyaránt magába foglalja.
A médiakonvergencia globális voltára példa az amerikai internetszolgáltató AOL és a médiabirodalom egyik legnagyobb tényezője, a Time Warner cég fúziója.
(*Az Európai Unió Bizottságának a távközlési, média és információtechnológiai szektorok konvergenciájáról és ennek szabályozási kihatásairól szóló zöld könyve [European Comission - Brüsszel, 1997. december 3.])
Médiaglobalizáció

[Médiakonvergencia]