A tervezés lépései

Bizonyára már van tapasztalata a MS Power Point használatában, az alábbiakban felidézzük azokat fontosabb szempontokat amelyeket a tervezés lépéseinél ajánlatos betartani.
Szöveg és médiaelemek feltöltése
A bemutató programokkal készült tartalmakat (diákat, slide-okat) nemcsak elektronikus képmegjelenítőkkel (projektorral) tudjuk megjeleníteni, hanem papír alapon nyomtatva sokoldalúan felhasználhatjuk akár egy előadás vázlataként, jegyzetként, valamint tanári (előadói), tanulói (hallgatói) segédlet készítésére is. A Microsoft PowerPoint programban többféleképpen tehetünk közzé bemutatót: képernyőn, on-line módon, írásvetítőn, papírra nyomtatva és diafilmen. A prezentációs anyagot - a szövegelemek mellett - látványos hang- és képeffektusokkal színesíthetjük, melyek révén fokozni tudjuk a figyelemfelkeltést, az érdeklődés fenntartását és a tartós bevésést.
Az aktív bemutatóban használható parancsok csoportjai; Fájl, Szerkesztés, Nézet, Beszúrás, Formátum, Eszközök, Diavetítés, Ablak, Súgó.

Eszköztár

Az eszköztár-sor a PowerPoint a leggyakrabban használt műveleti ikonjait tartalmazza. Az eszköztár megjelenítéséhez a Nézet menü Eszköztárak parancsát kell ki választani. Az eszköztárakat az igényelt műveletnek megfelelően tetszés szerint megjeleníthetjük, vagy bezárhatjuk. Az eszköztárak elemeit szürke területükön megfogva az egérrel mozgathatjuk, rögzíthetjük, a programablak területén bárhol elhelyezhetjük.

Új bemutató létrehozása

SzövegbevitelSzövegbevitel során az egérrel a szerkesztendő szöveges helyőrzőbe kell kattintani, majd elkezdhetjük a gépelést. Szövegbevitel történhet a billentyűzet segítségével, illetve Másol/Beilleszt (Copy/Paste) parancsokkal már meglevő Word dokumentumból illeszthetünk a diába szöveget

A szöveg formázása során - az MS Office alkalmazásoknál megszokott módon - a bekezdések formátumát, a betűtípusokat vagy a Szerkesztés eszköztárral vagy a Formátum menüből alakíthatjuk igényünk szerint. A szöveg bevitele során a Microsoft PowerPoint alapértelmezés szerint automatikusan formázza az egyes szövegtípusokat. A bekezdés automatikus formázása magában foglalja a felsorolásjeles és számozott listák kialakítását, valamint a szöveges helyőrzőkben szereplő szöveg átméretezését, ha a választott betűméretű szöveg nem fér be azokba.Az összes formázási beállítás be- és kikapcsolható. Ha valamelyik formázási beállítás be van kapcsolva, az a bekapcsolás után beírt egész szövegre vonatkozik.A dia-lapra történő táblázat-beszúrás a Táblázat beszúrása, a Beszúrás/Táblázat beillesztése... menüből történhet.

Diasor levetítésének lehetőségei

A bemutató levetítése a leggyakoribb felhasználási mód. Vetíteni a Diavetítés nézetben tudunk.A diák kézi képtovábbítása az egérrel és a billentyűzettel egyaránt lehetséges. Automatikus lejátszásnál a képtovábbításhoz semmiféle beavatkozásra nincs szükség. A különböző vetítési beállításokat a Diavetítés/Vetítési beállítások párbeszédablakban adhatjuk meg.

A bemutatás változatainak feldolgozása• A diavetítés indítása a Microsoft PowerPoint programból:• Nyissuk meg azt a bemutatót, amelyet diavetítésként szeretnénk megtekinteni!• Hajtsuk végre a megfelelő műveletet!• Kattintsunk a PowerPoint ablakának bal alsó sarkában lévő Diavetítés gombra!• Válasszuk a Diavetítés menü Diavetítés parancsát!• Nyomjuk meg az F5 billentyűt!• Diavetítés indítása az asztalról:• Keressük meg a Sajátgép ablakban vagy a Microsoft Windows Intézőben azt a bemutatófájlt, amelyet diavetítésként szeretnénk megnyitni! Kattintsunk az egér jobb oldali gombjával a fájl nevére, és válasszuk a helyi menü Megjelenítés parancsát. • Indítsunk el egy PowerPoint bemutatót (.pps)!Ezzel az eljárással a PowerPoint bemutatóként (.pps) mentett diavetítéseket nyithatjuk meg és játszhatjuk le. Keressük meg a Sajátgép ablakban vagy a Windows Intézőben azt a fájlt, amelyet meg szeretnénk nyitni. A megnyitáshoz kattintsunk duplán a fájl nevére!További információkat a Sulinet honlapon az informatika tantárgy keretében találhat.

Sulinet Digitális Tudásbázis 

http://sdt.sulinet.hu


[Új bemutató létrehozása]

[Animáció]